راه حل افراد بد خواب درشب و کارهای پیش از خواب - بامتن
راه حل افراد بد خواب درشب و کارهای پیش از خواب

راه حل افراد بد خواب درشب و کارهای پیش از خواب

افرادی که دچار بدخوابی هنگام شب می‌شوند بهتر است قبل از خواب، ۳۰ دقیقه کتابی را که علاقه دارند مطالعه کنند. البته ترجیحاً کتاب‌ها یا مقاله‌های مربوط به شغلشان را نخوانند. بهترین روش برای رفع بدخوابی، مطالعه است. مطالعه قبل از خواب، فعالیتی است که بسیاری از افراد پیر و جوان، آن را انجام می‌دهند.

فواید و تاثیر مطالعه قبل خواب

اگر می‌خواهید افکار و نگرانی‌های روزمره تان از بین برود قبل از خواب حتماً مطالعه کنید. وقتی ذهن فعال شود و روی آنچه می‌خوانید متمرکز شوید، در آن زمان بدن شروع به آرام شدن می‌کند. زمانی که در حال مطالعه کردن هستید ذهن دیگر بر نگرانی‌های روزانه تمرکز نمی‌کند. همه این موارد به آرامش ذهن و بدن کمک کرده و فرد را برای داشتن خوابی عمیق آماده می‌کند.  خواندن یک مطلب کم تحرک باعث می‌شود قبل از خوابیدن از آن لذت ببرید و آرام باشید.

اما متاسفانه خاموش کردن ذهن شلوغ کاری بسیار دشوار است. پایان دادن به درگیری‌های ذهنی می‌تواند به آماده شدن برای خواب کمک کند. پس خواندن می‌تواند یک فعالیت کم تحرک باشد و قبل از خوابیدن، شما را سرگرم کند، اما حتما مطالبی که هیجان آور نیستند را بخوانید.

تقویت حافظه با مطالعه قبل از خواب

اگر می‌خواهید حافظه قوی داشته باشید، حتما قبل خواب مطالعه کنید. ذهن در طول خواب تمام اطلاعات بدست آمده را در حافظه ذخیره می‌کند. همچنین خواندن برای سلامتی مغز نیز بسیار مفید است. هر چه از حافظه خود بیشتر کار بکشید آن را قوی‌تر خواهید کرد. ثابت شده که مطالعه قبل از خواب باعث جلوگیری از آلزایمر هم می‌شود.

کتاب خواندن قبل خواب سطح هورمون کورتیزول را پائین می‌آورد. کورتیزول، هورمون استرسی است که به تنظیم فشار خون، قند خون و دیگر فعالیت‌های بدن کمک می‌کند. به طور طبیعی هنگام استرس زیاد کورتیزول افزایش می‌یابد.  اما زمانی که سطح کورتیزول بالا بماند، خواب، خلق و خوی افراد را به هم می‌زند.  کتاب خواندن قبل خواب کمک می‌کند تا سطح کورتیزول در بدن کاهش پیدا کند و موجب خواب آرام‌تر و بدون استرسی می‌شود.

رعایت بهداشت قبل از خواب

مسواک زدن دندان‌ها و شستشوی صورت قبل از خواب نه تنها برای رعایت کردن بهداشت روزانه خوب است بلکه جز آداب و رسوم‌هایی است که به بدن کمک کرده و آن را آماده خوابیدن می‌کند.  خواندن از فعالیت‌های آرامش بخش است و به غیر از نگه داشتن کتاب در دستان و باز نگه داشتن چشمانتان کار زیادی از شما نمی‌خواهد. اگر خواندن را به روال زندگی خود اضافه کنید، این کار می‌تواند به ذهن کمک کند تا سیگنال‌هایی زمان خواب به بدن ارسال کرده و آن‌ها را جذب کنید تا با آرامش خوابتان ببرد.

 

ماندن در تخت خواب در شرایط بی خوابی
ماندن در تخت خواب

ماندن در تخت خواب در شرایط بی خوابی!

هنگامی که در طول شب بیدار می‌شوید و خوابتان نمی‌برد، فکر خوبی نیست که در تخت خواب خود بمانید و مضطربانه درگیر نگرانی از مقدار خواب باشید و به این فکر کنید که صبح چقدر خسته خواهید بود. اما در صورتی که نسبت به اثر کتاب خواندن قبل خواب شک دارید یک کتاب انتخاب کنید و از حالا برای مدت یک هفته بطور منظم هر شب قبل از خوابیدن مطالعه کنید. اگر احساس کردید که خوابتان بهتر شده است لیستی از کتاب‌های مورد علاقه خود را برای مطالعه در هفته‌های آینده تهیه کنید و به جمع کتاب‌خوان‌ها بپیوندید.

کتاب خواندن قبل خواب کمک می‌کند تا از صفحه‌های نمایش فاصله بگیرید. در مبارزه برای رسیدن به خوابی خوب در طول شب، عادت‌های روزمره مانند تماشای تلویزیون و استفاده از گوشی موبایل که دیگر حالت اعتیاد پیدا کرده است، کمکی به ما نمی‌کند. نور آبی مصنوعی از گوشی‌ها، تلویزیون‌ها، دیگر وسیله‌های الکترونیکی چرخه خواب طبیعی بدن را مختل می‌کند و باعث کاهش مجموع خواب REM می‌شود.

نور گوشی‌ها تولید هورمون ملاتونین در بدن را مختل می‌کنند. ملاتونین، هورمونی است که خواب و بیداری ما را کنترل می‌کند و در واقع باعث می‌شود خوابمان ببرد. استفاده از تکنولوژی قبل از خواب مانند یک محرک عمل می‌کند و هوشیاری ما را افزایش می‌دهد و خوابیدن را سخت‌تر می‌کند. استفاده از کتاب‌خوان‌هایی که نور آبی ساطع نمی‌کنند نیز می‌تواند جایگزین استفاده از کتاب‌های چاپی و کاغذی باشد، اما مطالعه از طریق موبایل یا تبلت کمکی نمی‌کند.

مطالعه قبل از خوابیدن در شب
مطالعه قبل از خواب شبانه

منبع: yjc.ir

#:

اشتراکذاری : اشتراک تلگرام تلگرام اشتراک واتس اپ واتساپ

مطالب مرتبط +آرشیو

پیشنهادی +آرشیو