بازگشت ایرانیان مقیم ووهان چین بصورت مراقبت شده از ویروس کرونا - بامتن

بازگشت ایرانیان مقیم ووهان چین بصورت مراقبت شده از ویروس کرونا
12 بهمن 1398

بازگشت ایرانیان مقیم ووهان چین بصورت مراقبت شده از ویروس کرونا

وزیر بهداشت گفت : امروز پرواز مستقیم با تیم پزشکی به شهر ووهان چین صورت می‌گیرد و خدمه و تیم پزشکی، ۷۰ ایرانی را در قرنطینه به ایران باز می‌گردانند.

سعید نمکی وزیر بهداشت ، درمان و اموزش پزشکی با بیان اینکه صبح امروز دیداری با  سفیر چین در ایران داشتیم، گفت: براساس مصوبه های نشست شامگاه جمعه با آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، محدودیت تردد میان شهروندان دو کشور برقرار شده است.

نمکی با قدردانی از تلاش‌های دولت چین در کنترل ویروس جدید کرونا گفت: این قرنطینه مورد تایید ما و سازمان جهانی بهداشت بوده و به نفع دو کشور است که سلامت شهروندانشان را بیشتر در نظر بگیرند و در یک دوره کوتاه، محدودیت‌های رفت و آمد اعمال شود تا هر چه زودتر پس از کنترل موفقیت آمیز، بازگشت در زمینه‌های همکاری اقتصادی و فرهنگی سهل الوصول باشد.

۷۰ ایرانی از شهر ووهان چین باز می‌گردند

او افزود: به منظور بازگشت شهروندان دو کشور نزد خانواده هایشان نیز تدابیری اندیشده شده است، امروز پرواز مستقیم با تیم پزشکی به شهر ووهان چین صورت می گیرد، خدمه و تیم پزشکی با ماسک و تجهیزات پزشکی، ۷۰ ایرانی را در قرنطینه به ایران باز می گردانند.

وزیر بهداشت بیان کرد : این افراد تا دو هفته در قرنطینه می‌مانند و درصورت ابتلا نبودن به ویروس کرونا می‌توانند نزد خانواده هایشان بازگردند.تا امروز هیچ گزارشی از ویروس کرونا در کشور مشاهده نشده است و مردم مضطرب و نگران نباشند.

او افزود: به عنوان وزیر بهداشت مصلحت بزرگ من دفاع از سلامت مردم است و هر گونه مطلبی را به آنان عرض می‌کنیم. ویروس کرونا به مراتب از ویروس آنفولانزای (H۱N۱) که پیش از این با هوشیاری مردم، لطف خدا و کمک کارکنان نظام سلامت کنترل شد، کم خطرتر و از نظر ابتلا کم ضررتر است.


بیشتر بخوانید: عدم توانایی کشورها برای جلوگیری از ورود ویروس کرونا


تاکنون هیچ موردی از ویروس کرونا در ایران مشاهده نشده است

او افزود : مردم به هیچ وجه نگران نباشند ، تا این لحظه هیچ موردی از ویروس کرونا در ایران مشاهده نشده است . به عنوان وزیر بهداشت وظیفه خود می‌دانم که هر موردی را با مردم مطرح کنم.

 خوشبختانه علائم «کرونا»، بسیار خفیف‌ تر از ویروس آنفلوانزای H۱N۱ است که پیش از این توانستیم با آن به خوبی مقابله کنیم.

او با درخواست از مردم برای حفظ آرامش خود اضافه کرد: راه کنترل، پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا همانند آنفلوآنزا و رعایت بهداشت فردی و استفاده از ماسک به ویژه برای بیماران است.

میزان کشندگی ویروس کرونا ۳ درصد است

نمکی با بیان اینکه مرگ ناشی از ابتلا به ویروس جدید کرونا، ۳ درصد اعلام شده است، گفت: بیشتر افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای (قلبی و تنفسی، دیابت و …) و سالمندان براثر این بیماری جان خود را از دست داده اند و مرگ از ابتدا به ویروس کرونا در جوانان و سایر افراد به ندرت مشاهده شده است.

او از مردم خواست تا همانند روش‌های پیشگیری از آنفلوآنزا برای پیشگیری از این بیماری نیز دست‌های خود را مرتب شستشو دهند و افراد مبتلا به سرما خوردگی بیماریشان را کنترل کنند و با استفاده از ماسک، مانع پخش شدن سرفه و قطرات تنفسی شان شوند تا دیگران مبتلا نشوند.

وزیر بهداشت با اشاره به برگزاری جلسه (ویدیو وکنفرانس) تصویری برخط با روسای دانشگاه‌های سراسر کشور که دو ساعت زمان برد، گفت: افزایش آگاهی همکانی با استفاده از پیامک بیان چهره به چهره و افزایش آگاهی نظام سلامت (خانه‌های بهداشت…) و همچنین آمادگی بیمارستان‌ها به منظور مقابله با شرایط اضطراری در صورت لزوم از جمله مباحث این نشست بود.

منبع: yjc.ir

#: ,

اشتراکذاری : اشتراک تلگرام تلگرام اشتراک واتس اپ واتساپ

مطالب مرتبط +آرشیو

پیشنهادی +آرشیو