ایام فاطمیه سال ۹۹ از کی شروع میشود و چه روزی است؟

دهه فاطمیه سال ۹۹ از کی و چندم شروع میشه؟

تاریخ شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) در بین شیعه و سنی متفاوت است؛ اما به علت نزدیکی این دو روز به هم، زمان بین دو تاریخ را ایام فاطمیه می‌ نامند.

حتما ببینید

عکس پروفایل شهادت حضرت زهرا س برای استوری سال ۹۹ + عکس نوشته

امسال از روز دوشنبه ۸ دی ۹۹ برابر با شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) به روایتی فاطمیه اول شروع می ‌شود و روز یکشنبه ۲۸ دی ۹۹ برابر با شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) فاطمیه دوم تمام می ‌شود.

تاریخ دقیق شهادت حضرت زهرا (س)

درباره تاریخ شهادت حضرت زهرا (س) روایات مختلف و متضاد است؛ از چهل روز تا شش ماه بعد از رحلت پیامبر (ص). میان علمای شیعه دو تاریخ مشهور و مقبول است: یکی هفتاد و پنج روز بعد از رحلت پیامبر (ص) و دیگری نود و پنج روز.

دهه اول ایام فاطمیه شهادت حضرت فاطمه کی شروع میشود؟

با توجه به رحلت پیامبر اسلام (ص) در بیست و هشتم صفر، بنا به روایت هفتاد و پنج روز، در مورخه سیزدهم تا پانزدهم جمادی الأوّل، شهادت حضرت زهرا (س) است و این ایام را فاطمیه اوّل می‌خوانند.

دهه دوم شهادت حضرت زهرا س کی شروع میشود؟

اما بنا به روایت نود و پنج روز، شهادت حضرت زهرا (س) در سوم تا پنجم جمادی الثانی است و این ایام را فاطمیه دوم می‌خوانند.

حتما ببینید

مداحی شهادت حضرت زهرا س برای استوری و واتساپ

اما در عرف به دهه دوم جمادی الاول از دهم تا بیستم جمادی الاول که بنابر قول ۷۵ روز شهادت آن بانوی بزرگوار در آن واقع شده است، دهه فاطمیه اول و به دهه اول جمادی الثانی از اول تا دهم جمادی الثانی، که طبق قول ۹۵ روز شهادت حضرت زهرا (س) در آن واقع شده است، دهه فاطمیه دوم گفته می‌شود و این ایام را برای بانوی دو عالم عزاداری می کنند.

منبع : yjc.ir

مطالب مرتبط

+ آرشیو مطالب