شیوع بیماری کرونا ویروس تا چه زمانی ادامه دارد؟ - بامتن
شیوع بیماری کرونا ویروس تا چه زمانی ادامه دارد؟
11 اسفند 1398

شیوع بیماری کرونا ویروس تا چه زمانی ادامه دارد؟

ویدیو پیشنهادی چگونه ویروس کرونا به بدن وارد می‌شود؟

روزانه به طور صعودی به شمار جان باختگان و مبتلایان ویروس کرونا افزوده می‌شود. اما قرار است شیوع کرونا ویروس تا چه زمان ادامه داشته باشد؟

حتما بخوانید! چگونه بفهمیم که ویروس کرونا داریم یا نداریم ؟

  • ویروس کرونا از دسامبر ۲۰۱۹ آغاز شد و تاکنون که ماه فوریه نیز رو به پایان است، ادامه داشته است.
  • این ویروس با شیوع گسترده خود تبدیل به یک دغدغه بزرگ و به نوعی اولویت کشور‌های جهان شده است.
  • در حال حاضر بیش از ۵۰ کشور دنیا با کرونا ویروس دست به گریبانند و می‌توان گفت تقریبا همه جهان را به تعطیلی کشانده است، اتفاق نادری که در تاریخ بی سابقه بوده است.

پس از چین که مرکز شیوع ویروس کرونا است، دو کشور ایتالیا و کره جنوبی در افزایش آمار مبتلایان پیشتاز بوده‌اند. این روند همچنان ادامه دارد و روزانه به طور صعودی به شمار جان باختگان و مبتلایان ویروس کرونا افزوده می‌شود. اما قرار است شیوع این ویروس تا چه زمان ادامه داشته باشد؟

حتما بخوانید! راه های پیشگیری و محافظت از ابتلا به ویروس کرونا

ویروس کرونا که اکنون COVID-۱۹ نامگذاری شده است، در ایتالیا و کره جنوبی بسیار مشکل ساز بوده است. کره جنوبی بالاترین آمار شیوع در خارج از چین را داشته و ایتالیا با ۶۵۰ مورد ابتلا و ۲۱ فوتی بیشترین آمار را در اروپا به خود اختصاص داده است؛ و حالا انگلیس هم میزبان این مهمان ناخوانده چینی است.

آیا با شروع فصل گرما و تابستان ویروس کرونا از بین می رود؟

در مقایسه‌ای که میان ویروس کرونا و سایر بیماری‌های تنفسی مانند آنفلوآنزا توسط کارشناسان انجام شده، چنین برآورد می‌ شود که با شروع فصل گرما ویروس کرونا هر چه زودتر رخت بربندد مثل فصل آنفلوآنزا که به طور معمول در بازه زمانی شروع پاییز و پایان بهار است.

اما باز هم نمی‌ توان نظر قطعی در این باره صادر کرد و به گفته متخصصان این حوزه سه ماه زمان کوتاهی برای اظهار نظر قطعی در مورد فصل کرونا است. به طور کلی آنچه آن‌ها درباره کووید ۱۹ می‌توانند بگویند این است که آیا می‌توان بر مبنای رفتار ویروس آنفلوآنزا، سرانجام ویروس کرونا را هم پیش بینی کرد یا خیر؟

حتما بخوانید! پیشگیری از ویروس کرونا با طب سنتی

دلایل مختلفی در آلودگی به آنفلوآنزا و سرماخوردگی در فصل تابستان دخیل است، اما مهمترین آن‌ها این است که هوای گرم و مرطوب می‌تواند تا حد قابل توجهی میزان انتقال ویروس از طریق قطرات تنفسی را کاهش دهد. ناگفته نماند که حداقل باید یک سال از زمان شیوع این بیماری بگذرد تا بتوان این فرضیه را اثبات کرد بنابراین اظهار نظر در این باره هنوز زود است.

اگرچه این احتمال وجود دارد که ویروس در دمای گرمتر زنده نماند. اکثر مردم در معرض ویروس جدید قرار نگرفته‌ اند و هنوز هیچ تضمینی برای عدم ابتلا وجود ندارد، پس نمی‌ توان تنها به این استناد کرد که با فرا رسیدن فصل گرما این ویروس حتما از بین رفته و دیگر کسی به آن مبتلا نمی‌شود.

مردم اقدامات لازم برای پیشگیری از ویروس کرونا را انجام دهند

در حال حاضر کارشناسان به مردم توصیه می‌کنند اقدامات لازم  برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا را حتما مورد توجه قرار دهند از جمله اینکه به هیچ وجه قبل از حصول اطمینان درباره  تمیزی دستها، چشم‌ها، بینی یا دهان را لمس نکنند.

اما در کنار نظریه فصل گرما، اظهار نظر دیگری هم در این باره وجود دارد؛ برخی از اپیدمیولوژیست‌ها معتقدند هر اپیدمی دوران خود را دارد و پس از سپری این دوران، خاموش می‌شود.

حتما بخوانید! واکسن خوراکی ویروس کرونا کشف شد

طبق اظهارات یکی از آن‌ها در این باره، از آنجا که بیماری کرونا حالت پیشرونده دارد، یک اپیدمی پیشرو محسوب می‌شود، اما اپیدمی‌های پیشرونده در مدت زمان مشخص و تعریف‌ شده‌ ای افزایش می‌یابند و سپس به سطح ثابتی رسیده و در نهایت رو به خاموشی می‌گذارند. طبق برآوردی که این اپیدمیولوژیست انجام داده احتمالا طی سه تا چهار هفته پیش رو به روند کاهشی و خاموشی ویروس کرونا خواهیم رسید.

کووید ۱۹ یا همان کرونا ویروس پدیده عجیب و غریبی نیست

کووید ۱۹ پدیده بسیار عجیب و غریب و غیر قابل درکی در دانش پزشکی نیست، اپیدمی‌ها می‌آیند و می‌ روند. زیرا انسان به لحاظ بیولوژیک و طبیعت، مکانیزم‌ های دفاعی و پیشگیرانه‌ ای در برابر این بیماری‌ها دارد، اما تلاش برای یافتن رویکردی منطقی برای خاموش کردن اپیدمی‌ها ادامه خواهد داشت تا بتوان بار ناشی از این اپیدمی‌ها را به حداقل رساند.

حال باید منتظر ماند و دید تا چه اندازه این پیش‌ بینی‌ ها که بر مبنای تجربه و دانش پزشکی است به وقوع می‌پیوندد. اما طبق اظهارات متخصصان، کرونا ویروس‌ ها نسبت به گرما و حرارت ناتوان بوده و قدرت فعالیت ندارند.

ویدیو پیشنهادی اطلاعاتی درمورد ویروس کرونا

منبع: yjc.ir

#:

اشتراکذاری : اشتراک تلگرام تلگرام اشتراک واتس اپ واتساپ

مطالب مرتبط +آرشیو

پیشنهادی +آرشیو