آیا سود سهام داران بورس حلال است یا حرام؟ - بامتن
آیا سود سهام داران بورس حلال است یا حرام؟
25 اردیبهشت 1399

آیا سود سهام داران بورس حلال است یا حرام؟

عباس موسویان عضو شورای فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار درباره مسائل فقهی سود حاصل از خرید و فروش سهام صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) اظهار کرد: از نظر مراجع تقلید خرید و فروش سهام دو شرط دارد.

بیشتر بخوانید!

  • شرط نخست این است که کالاهای تولیدی در آن شرکت از مسیر حرام تولید نشده باشد.

  • شرط بعدی اینکه شرکت سهامی،  دارای سود ربوی نباشد.

عباس موسویان ادامه داد: سرمایه گذاری در بورس دو روش است.

  • در نوع اول آن افراد سرمایه گذار تنها به دنبال نگهداری و سودآوری سهام خود هستند.

  • ولی در نوع دوم افراد سهام را خرید و فروش می‌کنند و به دنبال کسب سود کوتاه مدت هستند که این مسئله احکام و ضوابطی دارد که سرمایه گذاران باید آن را رعایت کنند.

وی معتقد است که سرمایه گذاری در بورس، به شرطی که ضوابط شرعی آن رعایت شود بهترین نوع سرمایه گذاری در کشور است و از نظر او در شرکت‌ های بورسی کشور ما دو شرط ذکر شده ( مسائل شرعی ) در معاملات رعایت می شود.

این مقام مسئول در پایان در خصوص سود معاملات صندوق‌های ETF گفت : سود معاملات صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) در بورس حرام نیست. سرمایه گذاری و سودگیری از بازار سرمایه در صورتی که خلاف قانون نباشد، به خودی خود اشکال ندارد و بدون شک مسئولان بورس با موازین شرعی به پرداخت سود مشغول اند.

گفتنی است؛ چندی پیش برخی از مراجع تقلید از ابهام سود پرداختی توسط بورس به سهام شرکت های حاضر در صندوق ETF سخن گفته بودند. لازم به ذکر است که یکی از شواهد شرعی بودن معاملات و پرداخت سود در بورس، شراکت سهام دار در سود و زیان معاملات است.

منبع : yjc.ir

#:

اشتراکذاری : اشتراک تلگرام تلگرام اشتراک واتس اپ واتساپ

مطالب مرتبط +آرشیو

پیشنهادی +آرشیو