تربیت فرزند شاد در خانواده و موفقیت آنها - بامتن
تربیت فرزند شاد در خانواده و موفقیت آنها

تربیت فرزند شاد در خانواده و موفقیت آنها

شادی در کودکان از کلیدهای اصلی موفقیت افراد در زندگی است و با برخی ترفندها می‌توان کودکی شاد تربیت کرد. یکی از نکات مهم و موثر در زندگی افراد موفق داشتن زندگی شاد و کودکی پر از شادابی و نشاط است، کسانی که طعم شیرینی کودکی را چشیده اند و دوران طفولیت خود را با شادمانی سپری کرده اند، در آینده موفق تر هستند، ما به شما چند ترفند و نکته درباره شادی و نشاط کودکان آموزش می‌دهیم.

مهارت یا امکانات رفاهی بیش از حد در تربیت فرزند

تربیت کودکان شاد به معنی فراهم کردن انبوهی از امکانات و لذت‏ها و امور رفاهی نیست، بلکه حتی این ممکن است نتیجه عکس هم بدهد، تربیت فرزندان شاد به این معناست که کودکانی با سطح بالایی از مهارت ‏ها پرورش دهیم تا آن‌ها را مستعد بهرمندی از شادمانی پایداری در زندگی کند.

برای رسیدن به این هدف لازم است والدین نکات و مسائلی را بدانند و این نکات را در سبک فرزندپروری خود مشتاقانه و به طور مداوم به کار بندند.

ایجاد توانایی ارتباط اجتماعی سالم در کودکان برای شادی

برقراری ارتباط با کودکان یکی از کلید‌های مهم شادی و رضایت می‌باشد داشتن روابط اجتماعی سالم و صمیمی، ‏کمک فراوانی به شکوفایی هوش هیجانی کودکان و تقویت مهارت‏های اجتماعی آنان و در نهایت داشتن احساس شایستگی، شادکامی‏ و خشنودی خواهد کرد.

تحقیقات نشان می‌دهد کودکانی که روابط اجتماعی خوبی دارند از سطح سلامت جسمی ‏و روحی بالایی برخوردارند، عملکرد تحصیلی بهتری دارند و شادتر به نظر می‌رسند. روابط یا حمایت‏ های اجتماعی برای ما، احساس شایستگی و عزت نفس را ایجاد می‌کند، پس روابط خود با دیگران را حفظ کنید و توسعه دهید.

همین حالا به این فکر کنید که در این سال‌ها با چند دوست و آشنا صرفا به خاطر کمبود وقت و گرفتاری‏ های زندگی قطع رابطه کرده اید؟ اکنون چند دوست صمیمی‏ خانوادگی دارید؟ با خویشاوندان خود چقدر رابطه دارید؟ یک تحقیق میدانی در آمریکا نشان می‌دهد مردم در سال ۱۹۸۵ به طور متوسط ۳ دوست صمیمی‏ داشته‏ اند، ولی در سال ۲۰۰۴ این تعداد، به صفر رسیده است! این آمار وحشتناک با یک زندگی غربی به سراغ ما هم خواهد آمد.

بسیاری از ما انسان‌ها با ازدواج کردن و بچه ‏دار شدن، دوستان مان را فراموش می‌کنیم و روابط مان را کنار می‌گذاریم. ما فکر می‌کنیم ازدواج و داشتن بچه، کافی است؛ ولی این تصور غلطی ا‏ست؛ ما بدون دوستان و خویشاوندان و شبکه ‏های ارتباط اجتماعی دیگر، نمی‌توانیم به ‏اندازه کافی شاد و موفق باشیم چرا که ارتباط با دوستان و خویشاوندان، علاوه بر افزایش سطح شادی و رضایت ما، امکان و فرصت‏ های خوبی را نیز برای شکل گیری روابط اجتماعی فرزندان‏مان فراهم می‏ آورد.

بچه ‏ها در جریان ارتباطات ما ارتباط برقرار کردن را می‌بینند و یاد می‏‌گیرند و با آدم‏های جدید دوست می‌شوند. به ویژه اگر دوستان شما هم صاحب همسر و فرزند باشند. تعامل با دیگران، تبادل احساسات و هیجانات، هماهنگی و همکاری با دیگران، مدیریت تنش‏ ها و تعارض‏ ها، نه گفتن و مقاومت کردن در برابر بعضی از خواسته‏ ها و پیشنهادها، لذت بردن از کار گروهی و موفقیت و بسیاری از محاسن دیگر از دستاورد‌های داشتن روابط اجتماعی است که سرانجام به تبدیل شدن کودک شما به انسانی شاد و خوش بین کمک خواهد کرد.

ایجاد عادت شادی در زندگی کودکان

شادی می‏‌تواند یک عادت شود. همانطور که سبک غذاخوردن و غذا‌هایی که یک فرد می‏‌خورد، متاثر از تربیت و محیط خانواده و عادت‏ هایی است که در او ایجاد شده است، رفتار‌های شاد و شادی‏ آفرین هم می‌توانند آموخته شوند و در تمامی ‏طول عمر یک فرد تکرار شوند. ما می‌توانیم با ایجاد عادت ‏های شاد در فرزندان‏مان، آن‌ها را برای تجربه یک زندگی شاد در ادامه مسیرشان آماده کنیم.

یک راه خوب برای نیل به چنین منظوری، برگزاری جشن‏ های خانوادگی است. نیاز نیست شلوغ بازی کنید و کل فامیل را دعوت کنید و متحمل هزینه‏ های زیادی شوید. هر کسی که حضورش خوشحال‏ شما را خوب می‌‏کند، کفایت می‌کند، این جشن‏ ها می‌توانند به خاطر چیز‌های کوچک و بزرگ باشند.

پایان یک هفته پرمشغله، اولین روز مدرسه، ارتقاء شغلی، نمره‏ های خوب، مناسبت‏ ها و خاطرات و هر بهانه‌ دیگری که به خاطر آن می‌شود جشن گرفت، به شادمانی کودک کمک می‌کند، این جشن گرفتن ‏ها می‌‏تواند به سادگی یک بیرون رفتن ساده، دعوت به رستوران برای شام و یا حتی یک غافلگیری مفصل باشند، فضای این دورهمی ‏ها و خاطره خوش آن‌ها چنان در ذهن کودکان شما می‌ماند که به یک عادت همیشگی تبدیل خواهد شد.

یک عادت بسیار خوب دیگر که می‏‌توانیم به کودکان یاد بدهیم، کمک به دیگران است، هم تجربه‏ های شخصی و هم تحقیقات متعدد علمی، ‏نشان دهنده ارتباط بین نوع‏دوستی و شادکامی ‏هستند. مهربان بودن با دیگران، کودکان را شادتر می‌‏کند و شادی، بچه‏ ها را مهربان‌تر خواهد کرد.

ایجاد نوع دوستی و خیرخواهی برای داشتن کودک شاد

یک تحقیق منتشر شده در مجله‌ی روانشناسی اجتماعی در سال ۲۰۱۰ روی سه گروه از افراد صورت گرفت و از گروه ۱ خواسته شد هر روز یک کار انسان ‏دوستانه انجام دهند؛ از گروه ۲ خواسته شد هر روز یک کار جدید انجام دهند و به گروه ۳ هیچ برنامه‌ای داد نشد. بررسی نتایج نشان داد که تنها بعد از ده روز از شروع تحقیق، دو گروه اول، میزان بسیار بالایی از شادمانی و رضایت را گزارش کرده ‏اند.

روش‌های ایجاد عادت نوع‏ دوستی در کودکان

می‏‌توانید از همه اعضای خانواده بخواهید که هر روز یک کار انسان دوستانه انجام دهند و سر شام یا صبحانه درباره تجربه ‏خود حرف بزنند، یا این که با خانواده‌ی خود در یک سازمان خیریه عضو شوید و هر سال به آن کمک کنید و ساعاتی را در طول هفته به صورت داوطلبانه با آنها همکاری کنید.

با مشورت با فرزندتان از او بخواهید که مقداری از پول توجیبی‏ خود را کنار بگذارد و هر وقت که به میزان مشخصی رسید به انتخاب خودش آن پول را به یک نیازمند بدهد. در برنامه ‏های فرهنگی مذهبی یا ملی که برنامه ‏های خیرخواهانه دارند و در جهت کمک به نیازمندان هستند، شرکت فعال داشته باشید و ده‏ ها راه دیگر که به ذهن خودتان می‏‌رسد؛ چرا که شما نوع دوستی را می‌‏شناسید.

ویدیو پیشنهادی برای تربیت فرزند

منبع: yjc.ir گفتگو با ابوالقاسم پیاده کوهسار عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی و روانشناس

#: ,

اشتراکذاری : اشتراک تلگرام تلگرام اشتراک واتس اپ واتساپ

مطالب مرتبط +آرشیو

پیشنهادی +آرشیو